Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Wszystkich miłośników neonów zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - „Rozświetlić wspomnienia II”, które odbędzie się 30 listopada w godzinach 11-15 w Bibliotece na Ogrodach.

W holu Regionalnego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy Katarzyny Drynko-Kwietniewskiej pod tytułem "Słyszę Bałtyk".

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta zaprasza na I Festiwal Sztuk Wizualnych KREATYVNI KOŁOBRZEGU.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie pod patronatem Prezydenta Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej na projekt kołobrzeskiej kartki bożonarodzeniowej.

Wsłuchaj się w ciszę, delikatne fale, wszechobecny szum. Ta chwila, jakby zatrzymana w czasie, ukazuje głębię spokoju, który zwykle umyka nam w zgiełku codzienności - pisze o swoich pracach autorka.

Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w dniu 22 listopada, o godz. 18:00 zaprasza na "Galę Kultury" podsumowującą tegoroczne działania w dziedzinie kultury w Kołobrzegu.

W Bielsku-Białej, mieście które będzie Polską Stolicą Kultury w 2026 roku, odbyła się konferencja „Kultura dla zdrowia i dobrostanu”.

W sobotę 16 listopada w Sali Kinowej Klubu Wojskowego w Kołobrzegu odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Stowarzyszenia Grupa Ratownicza „Paramedic”.

Radio ESKA i Prezydent Miasta Kołobrzeg zapraszają na koncert Eska Music Tour 2024.

Zarząd Fundacji UWIERZCIE W NAS serdecznie zaprasza na XIV Przegląd Twórczości Osób Którym Wędruje Się Trochę Trudniej, który odbędzie się 16 listopada o godz. 16. w kołobrzeskiej Hali Milenium.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu od 1977 roku włada odrestaurowaną niemal pół wieku temu jedyną zachowaną rezydencją mieszkalną w mieście nad Parsętą z początku XIX wieku. Obecnie, poza Muzeum Miasta Kołobrzeg, znajduje się tu wystawa metrologiczna, a także sala wystaw czasowych. Do tego dochodzą sale pracowni, gabinety pracowników, biblioteka oraz Sala Plafonowa.

Po zmianach, które będą wdrażane od grudnia 2024 do maja 2025 roku, muzeum będzie dysponować obiektem z nowymi funkcjami, które pozwolą przy skromnych możliwościach lokalowych, jeszcze lepiej realizować misję Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Tylko w ciągu 9 miesięcy 2024 roku muzeum odwiedziło około 130 tysięcy osób, które zakupiły bilet na wystawy.

Wdrażany projekt, autorstwa R. Dziemby we współpracy z P. Leszmannem i E. Stefani, obejmuje następujące założenia:

1. Pałac Braunschweigów udostępni swoje pomieszczenia w ramach zwiedzania rezydencji mieszczańskiej, docelowo z przewodnikiem.

2. W dużej sali wystaw czasowych na parterze powstanie Galeria Pałacowa z możliwością prowadzenia w niej małej, klimatycznej kawiarni oraz tematycznych spotkań, prelekcji, itp.

3. Część pomieszczeń z dotychczasowym przeznaczeniem na wystawę stałą zmieni swoje przeznaczenie na Salę Wystaw Czasowych oraz Salę Edukacyjną, gdzie będą prowadzone zajęcia przez muzealnych edukatorów.

4. Na cele ekspozycyjne rezydencji muzealnej wykorzystane zostaną dodatkowe pomieszczenia muzealne: hol na parterze oraz na pierwszym piętrze.

5. Sala Plafonowa otrzyma funkcję reprezentacyjnej sali do spotkań i sali koncertowej.

PLANOWANE WYDARZENIA

- Ścięcie Jakuba Adebara przed kołobrzeskim ratuszem w 500-lecie śmierci – 28.12.2024 (we współpracy z Kołobrzeskim Instytutem Kultury i Promocji i GRH Kołobrzeg),

- Koncert z cyklu „Muzyka z Historią” w wykonaniu nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Kołobrzegu, inaugurujący obchody 100-lecia muzealnictwa w Kołobrzegu – 28.12.2024, godz. 17.00,

- Otwarcie wystawy czasowej w planowanej Galerii Pałacowej z pracami związanymi z przebudową Pałacu Braunschweigów, autorstwa Jerzego Ściesińskiego, 28.12.2024, godz. 18.00,

- Koncert dla zakochanych z cyklu „Muzyka z Historią”, 14.02.2025, godz. 18.00,

- Wykład z okazji 100-lecia muzealnictwa kołobrzeskiego, 15.03.2025,

- Noc Muzeów – 17.05.2025, godz. 18.00.

PLANOWANE WYSTAWY CZASOWE

- 31.01.2025 – Wieczornica historyczna z okazji 80 rocznicy premiery filmu „Kolberg” Veita Harlana z wystawą zdjęć z realizacji filmu,

- 18.03.2025 – Wystawa zdjęć Robert Gauera z „Boju o Kołobrzeg 2024”,

- 31.05.2025 – Wystawa z okazji 80-lecia polskiej administracji w Kołobrzegu,

- 21.09.2025 – Wystawa poświęcona wybranym zagadnieniom morskiej historii Kołobrzegu.

HISTORIA PAŁACU BRAUNSCHWEIGÓW

Pałac przy ul. Ujście (obecnie Armii Krajowej) budowany był prawdopodobnie od 1808 roku w zniszczonym po oblężeniu w 1807 roku Kołobrzegu jako rezydencja rodowa i składu parającego się handlem rodu Plüddemannów. Pałac zbudowano w stylu cesarskim (empire), będącym późną odmianą klasycyzmu. Był nowoczesną perłą w ówczesnej architekturze miasta, a wraz z zamążpójściem Almy Plüddemann, stał się siedzibą starego, bo sięgającego początków lokacyjnego Kołobrzegu rodu von Braunschweig. Owe tradycje kupieckie i armatorskie, a jednocześnie szlacheckie i patrycjuszowskie w XX-wiecznym Kołobrzegu wykorzystał tuż przed wybuchem II wojny światowej magistrat, który odkupił rodową rezydencję z przeznaczeniem na historyczną galerię nawiązującą do rodu Plüddemannów (m.in. dzieła H. F. Plüddemanna). Po remoncie obiektu nie dokończono aranżacji, ze względu na czas wojny totalnej. W 1945 roku Kołobrzeg zdobyło Wojsko Polskie, a w pałacu pojawił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a po nim Sąd Powiatowy. Po odrestaurowaniu obiektu, od 1977 roku mieści się w nim siedziba Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

100-LECIE MUZEALNICTWA W KOŁOBRZEGU

Pierwsze kołobrzeskie muzeum powstało dopiero w 1925 roku w dwóch salach szkoły dla dziewcząt, obecnie ZSEH im. Emilii Gierczak. Jego założycielem był prezes Kolberger Verein für Heimatkunde. Dr Otto Dibbelt (1881-1956) był nauczycielem biologii i pasjonatem historii. Jego towarzystwo krajoznawcze wykonało niebywałą robotę w Powiecie Kołobrzesko-Karlińskim w zakresie zdobywania i zabezpieczenia wszelkich pozostałości historii odnajdywanych w okolicy. Sala miała charakter typowego muzeum ojczyźnianego, gdzie kolekcja obejmowała nie tylko pamiątki historyczne, ale także na przykład eksponaty przyrodnicze. Główna siedziba muzeum miejskiego znajdowała się w domu z arkadą. XVIII wieczna rokokowa kamienica pamiętała jeszcze okres szwedzkiej okupacji Twierdzy Kołobrzeg w czasie wojny trzydziestoletniej. Otwarcie głównej ekspozycji nastąpiło dopiero 3 lipca 1937 roku. W 25 izbach prezentowano historię Kołobrzegu od czasów prehistorycznych, aż po XX wiek. 20 września 1938 roku otwarto wystawę w obecnej Kamienicy Kupieckiej. Całość została zniszczona w marcu 1945 roku. Po wojnie, muzeum odtworzono dopiero w 1963 roku.

Prezydent Miasta Kołobrzeg zaprasza mieszkańców, podmioty i organizacje do zgłaszania kandydatur w konkursie "Wolontariusz Roku 2024".

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał z miłości do muzyki, którą publiczność "Mazowsza" wyśpiewywała i nuciła na koncertach.

Prezydent Miasta Kołobrzeg, Anna Mieczkowska, zaprasza mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w bezpłatnym szkoleniu, które odbędzie się 18 listopada 2024 roku.

Z początkiem listopada zapraszamy młodzież i dorosłych na dwudniowe warsztaty teatralne prowadzone przez uznanego twórcę teatralnego z Nowego Jorku, Paula Bargetto.

W Sali Baletowej Regionalnego Centrum Kultury trwają warsztaty "Poruszyć swój lęk", prowadzone przez Aldonę Dybuk, psychoterapeutkę Gestalt, trenerkę świadomej pracy z ciałem oraz coacha.

Już po raz dziesiąty w Kołobrzegu odbędzie się spotkanie wigilijne, dedykowane starszym, samotnym oraz mieszkańcom miasta znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które promuje uważne podejście do życia oraz budowanie pozytywnych relacji.

Zachęcamy kołobrzeżan do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej budżetu obywatelskiego.

Kołobrzeg dotarł do finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku wraz z Bielsko-Białą, Katowicami i Lublinem.