Przed nami druga edycja Parsęta River Trophy - zawodów wioślarskich, które zadebiutowały w 2024 roku z potrzeby integracji środowiska, pasji wiosłowania i szacunku do natury. To spływy rzeką na dwóch dystansach - 43 km i 24 km odbywające się w tym samym czasie.
Zawody organizowane są na malowniczej i naturalnie dzikiej Parsęcie. Każdy maraton to okazja do wymiany doświadczeń i radość z obcowania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Zespół doświadczonych organizatorów (Planet Baltic SUP Race oraz Kołobrzeski Instytut Kultury i Promocji) dba o każdy detal wydarzenia, zapewniając niezapomniane przeżycia, bezpieczeństwo, wysoki standard organizacji, promuje aktywny styl życia i troskę o otaczająca nas naturę.
Dystans 43 km przeznaczony jest dla ekspertów a 24 km dla rekreacyjnych wioślarzy. Niezapomniane chwile w gronie pasjonatów spływów w najbliższą sobotę, 17 maja.
Parsęta to jeden z bardziej popularnych celów dla kajakarzy w Polsce. Rzeka ta na odcinku Karlino – Kołobrzeg jest niewymagająca i ma nizinny charakter, jednakże stopień trudności wzrasta na niskim poziomie wody oraz wraz z ilością zwalonych drzew. Latem poziom rzeki jest niski. Zwalone drzewa mogą leżeć w poprzek albo po skosie rzeki, ale zwykle nie blokują całkowicie koryta. Odcinek Karlino-Bardy jest lekko meandrujący i łatwy. Istnieje szansa spotkania z bielikami, które mają gniazda w tej okolicy. Teraz już wiecie skąd „Tylko dla orłów”. Na odcinku Bardy-Kołobrzeg Parsęta jest jeszcze łatwiejsza. Może się jednak zdarzyć, że bóbr zrobi sobie fundament tamy rankiem przed wyścigiem. Widzieliśmy na własne oczy bobry przewalające drzewa. Porywisty wiatr przed zawodami może też być przyczyną powalania drzew. Nie ma gwarancji, że rzeka będzie wolna od całkowitych blokad. Z powyższych powodów zalecamy SUPiarzom start na deskach dmuchanych ale nie wykluczamy desek sztywnych, jednakże trzeba liczyć się z ryzykiem uszkodzenia twardej deski. Nagrodą jest ukończenie PRT. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe przypinki a najlepsi z podium dyplomy. Zwycięzcy każdej kategorii zostaną upamiętnieni na wygrawerowanej tabliczce przypiętej do statuetki zwycięzców "Tylko dla Orłów".
Maraton Karlino-Kołobrzeg 43km „Tylko dla Orłów”
Maraton dedykowany zaawansowanym zawodnikom. Wymagana jest umiejętność płynięcia ze średnią prędkością 6km/h przez 6 godzin (po stojącej wodzie). Na dystansie 43km zalecamy używać dmuchanych desek touringowych i race z normalnymi statecznikami. Nie ma potrzeby startować na rzecznych deskach typu „white-water” czy mocować krótkie stateczniki do normalnych desek. Można startować na twardych deskach, jednakże należy liczyć się z ryzykiem uszkodzenia takiej deski. Miejsce startu – Karlino przystań kajakowa na Parsęcie za posesją nr.50 na ul. Kościuszki. W przypadku stanu wody w Bardach poniżej 210cm zawodnicy na SUPach muszą obejść próg w Pyszce prawym brzegiem. Przy niższych stanach wody niż 200cm ten próg tworzy niebezpieczny odwój. Przy podobnym stanie wody należy zwracać uwagę na podwodne lub wystające pachołki starych ostróg umiejscowionych na zakrętach rzeki odcinkach rzeki pomiędzy Pyszką z Miechęcinem. Są to pojedyncze drewniane pale nabite 100 lat temu wzdłuż ówczesnych brzegów, umiejscowione co parędziesiąt centymetrów i tworzące linię z pali długą nawet na 30 metrów.
Trasa Półmaraton Bardy-Kołobrzeg 24km „Dla wszystkich Orlików”
Wyścig przeznaczony jest dla rekreacyjnych i wyczynowych kajakarzy i SUPiarzy. Ci pierwsi na pokonanie łatwego półmaratonu (brak przenosek, niebezpiecznych odizolowanych miejsc) potrzebują około 3,5 godziny. Ci drudzy 2,5 godziny. Miejsce startu – most na Parsęcie przy wiosce Bardy (prawobrzeże): W Kołobrzegu pod mostem na Młyńskiej prąd osiąga 5-7kmh – ten odcinek zawodnikom SUP zalecamy przepłynąć w pozycji leżącej lub siedzącej przez środek bramki utworzonej z wiszących żółtych boi pod prawym przęsłem mostu. Ratownik na desce SUP będzie zabezpieczał to miejsce po dolnej stronie mostu. Na obu trasach nie będzie punktów żywieniowych. Musicie zabrać ze sobą własne jedzenie i picie gwarantujące ukończenie w dobrej kondycji fizycznej. Zalecamy zabrać ze sobą minimum 2 litry napojów, aby uniknąć odwodnienia. W upalny dzień powinno to być minimum 3 litry. Nie zapomnijcie o właściwym ubiorze chroniącym przed upalnym słońcem lub zimną ulewną pogodą.