Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Festiwal Biura Literackiego, który od trzech dekad odkrywa nowe głosy, promuje najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze i tworzy przestrzeń dla premierowych publikacji, tym razem przebiegnie pod hasłem „Wysoko, głęboko”. Cztery intensywne dni od 8 do 11 maja w Kołobrzegu i Rogowie to blisko czterysta godzin zajęć, ponad 50 autorek i autorów z Polski i zagranicy oraz kilkadziesiąt wydarzeń – czytań, rozmów, koncertów i debat.

W czwartek o 17:00 rozpoczynają się zajęcia w 24 pracowniach, które w tym roku poprowadzi blisko 30 twórczyń i twórców: poetek/poetów, prozaiczek/prozaików, dramaturżek/dramaturgów, scenarzystek/scenarzystów, tłumaczek/tłumaczy, wykładowczyń/wykładowców i kuratorek/kuratorów. Wieczorem o 21:00 ruszą „Rozmowy na koniec” z udziałem m.in. Piotra SOMMERA („Siedemdziesiąt siedem”), Jerzego JARNIEWICZA („Trzy kobiety”), Marcina SENDECKIEGO („Węgierskie morze”), Krzysztofa JAWORSKIEGO („Jak pisałem powieść kryminalną (w tym biednym kraju)”), Aleksandry KASPRZAK („Wydrąż mi rodzinę w serze”), Miry SUCHOWIEJKO („Też się o ciebie boję”), Joanny MUELLER („Zmieszane (2020–2025)”), Laury OSIŃSKIEJ („Jaw”), Jakuba BELINY-BRZOZOWSKIEGO („Córka tańczy”) i Adama JAWORSKIEGO („Baśń o zwichnięciu stawu biodrowego”). Rozmowy poprowadzą: Antonina TOSIEK, Jakub SKURTYS, Maciej ROBERT, Inga IWASIÓW i Jakub PSZONIAK. Spotkaniu towarzyszyć będzie grana na żywo muzyka Maćka POLAKA.

W piątek od rana kontynuowane będą zajęcia w Pracowniach. O 12:00 czytanie dla dzieci „Wrona i kwiat wiśni” w wykonaniu Ni SHAO. O 14:00 ruszą czytania w cyklu „Muzyka słowa” z udziałem Jerzego JARNIEWICZA („Trzy kobiety”), Joanny MUELLER („Zmieszane”), Adama JAWORSKIEGO („Baśń o zwichnięciu stawu biodrowego”), Aleksandry KASPRZAK („Wydrąż mi rodzinę w serze”) i Marcina SENDECKIEGO („Węgierskie morze”). O 16:00 w cyklu „Tu i teraz” premierowe książki zaprezentują Marta CARNICERO HERNANZ („Matrioszki”) i Endre KUKORELLY („Dom, wojna, umarli”). Towarzyszyć im będą tłumaczki: Marta PAWŁOWSKA i Elżbieta SOBOLEWSKA. O 18:00 kolejna odsłona „Muzyki słowa” z udziałem Piotra SOMMERA („Siedemdziesiąt siedem”), Laury OSIŃSKIEJ („Jaw”), Jakuba BELINY-BRZOZOWSKIEGO („Córka tańczy”), Miry SUCHOWIEJKO („Też się o ciebie boję”) i Krzysztofa JAWORSKIEGO („Jak pisałem powieść kryminalną”).

O 21:00 ruszą „Rozmowy na koniec” z udziałem Bohdana ZADURY, Piotra MATYWIECKIEGO, Magdaleny GENOW, Macieja WNUKA, Jakuba PSZONIAKA, Przemysława OWCZARKA, Krzysztofa SIWCZYKA, Aleksandry GÓRECKIEJ i Łukasza WOŹNIAKA. Rozmowy poprowadzą: Antonina TOSIEK, Jakub SKURTYS, Maciej ROBERT, Inga IWASIÓW i Jakub PSZONIAK. Spotkaniu towarzyszyć będzie grana na żywo muzyka Maćka POLAKA.

Sobota rozpocznie się tradycyjnie o 9:00 pracowniami. O 14:00 w „Muzyce słowa” udział wezmą Przemysław OWCZAREK („Misteria”), Jakub PSZONIAK („Karnister”), Magdalena GENOW („Złodziejka matek”), Piotr MATYWIECKI („Epika”) i Łukasz WOŹNIAK („Umalmu”). O 16:00 wystąpią Ida BÖRJEL („Telefon do domu”), Perrine LE QUERREC („Warglify”) i Serhij ŻADAN („Skrypnykówka”) – w rozmowie towarzyszyć im będą tłumacze: Jakub KORNHAUSER i Bohdan ZADURA. O 18:00 czytania z udziałem Aleksandry GÓRECKIEJ („Reguła trzech”), Krzysztofa SIWCZYKA („Na przecięciu arterii”), Antoniny TOSIEK („żertwy”), Macieja WNUKA („Miejsca odległe”) i Bohdana ZADURY („Zmiana czasu”). O 21:00 rozmowa z dyrektorkami i dyrektorami europejskich festiwali literackich: Izarą GARCÍĄ RODRÍGUEZ (Hay Festival), Juanem INSUĄ (Kosmopolis Barcelona), Matthiasem KNIEPEM (poesiefestival berlin), Kholod SAGHIR (Uppsala International Literary Festival), Simone SCHRÖDER (internationales literaturfestival berlin), Hendrikiem TRATSAERTEM (Passa Porta) oraz prowadzącymi zajęcia w ramach „Kreatywnej literatury”: Justyną JAWORSKĄ, Tomaszem LIPIŃSKIM i Dariuszem SUSKĄ.

O 22:00 zamknięcie festiwalu i finałowy koncert Antoniny CAR wraz z zespołem oraz wręczenie nagrody „Koło brzegu poezji i prozy 2025”. Niedziela to ostatnie przedpołudniowe zajęcia w Pracowniach i powroty do domów. Relacje, nagrania, zdjęcia i podsumowania z TransPortu Literackiego 30 zaczną pojawiać się na stronach Biura Literackiego jeszcze w trakcie festiwalu. Realizacja festiwalu i projektów towarzyszących oraz publikacja książek są możliwe dzięki wsparciu: Kreatywnej Europy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Kołobrzeg, a także Ministerstwa Kultury Tajwanu, Institut Ramon Llull, Instytutu Cervantesa, Instytutu Francuskiego, Węgierskiego Centrum Kultury, Swedish Arts Council oraz Ambasady Szwecji. Wydarzenie wspierają organizacyjnie także Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu, Instytut Adama Mickiewicza w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE i Dealerzy Kultury. Partnerami są ponadto: Hotel Shellter Resort & SPA, Coffeedesk, PKS Gryfice, Pufa Design oraz DG Light & Sound.

ul. Unii Lubelskiej 33/a
78-100 Kołobrzeg
woj. zachodniopomorskie
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
strona: www.kikip.kolobrzeg.eu

NIP: 671 186 08 23

kikip.kolobrzeg.eu  © All Rights Reserved.

Polska Stolica Kultury 2028