Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 4–6 lipca i ponownie zamieniła przestrzeń Latarni Morskiej i Portu Pasażerskiego w niezwykłe miejsce spotkania kultury, literatury, muzyki i sztuki wizualnej. Przez trzy dni uczestnicy wyruszali w podróż przez zmysły, wyobraźnię i morze inspiracji.

Festiwal rozpoczął się w piątek o godz. 14:00 wernisażem wystawy fotograficznej „550 I SEA” autorstwa Marcina Matuszaka i Tomasza Peukerta – wyjątkowego połączenia obrazu i dźwięku w przestrzeni kołobrzeskiej latarni. Prezentowana była także wystawa „Kadrowanie wiersza” – połączenie poezji z fotografią w interpretacji Marcina Rurka i Poezji Żywej. W namiocie przy latarni odbyły się spotkania autorskie z wybitnymi twórcami literatury: José Luisem Gonzálezem Maciasem, Lią Peinador oraz Victorem Terazasem, który zaprezentował swój zmysłowy „Atlas dźwięków odległych”. Rozmowy poprowadził Jarosław Gugała. Wieczorem, na Scenie Głównej w Porcie Pasażerskim, zabrzmiała muzyka filmowa w wykonaniu I SEA YOU ORCHESTRA i Motion Trio, z finałowym utworem „Orawa” Wojciecha Kilara. Dzień zakończył spektakularny performance muzyczny „THE LIGHTHOUSE ACT” przy latarni – z udziałem orkiestry, Motion Trio i górali z Bielska-Białej grających na tradycyjnych trombitach.

Sobota rozpoczęła się nastrojowym koncertem „Syreni Śpiew” w wykonaniu Konrada Słoki i Baltic Neopolis Quartet, który wprowadził publiczność w refleksyjny, morski klimat. W namiocie literackim odbyły się kolejne spotkania – dr Piotr Oleksy zaprezentował swoją nową książkę „Odłamki gwiazd”, a następnie poprowadził wykład z projekcją filmu „Lighthouse” Roberta Eggersa. Po południu przestrzeń latarni ożywiły koncert i warsztaty bębniarskie z udziałem Kołobrzeskiej Grupy Bębniarskiej oraz Grupy Tańca Afrykańskiego ZIMBA. Wieczorem wystąpił zespół Jazz Band Młynarski – Masecki, który zabrał uczestników w muzyczną podróż do przedwojennej Polski. Dzień zakończyło niecodzienne SILENT DISCO – czterech DJ-ów, cztery ścieżki dźwiękowe, a każdy z uczestników decydował, czego chce słuchać w swoich słuchawkach.

Finałowy dzień rozpoczął się poetycko i malarsko – od spotkania ze Stowarzyszeniem Kołobrzeskich Poetów i Stowarzyszeniem Artystów Grupa Kołobrzeg wokół latarni. W namiocie literackim odbyły się rozmowy z Cezarym Łazarewiczem, autorem reportażu „Morze i Ziemia”, oraz Piotrem Siemionem, który opowiedział o swojej najnowszej powieści „Podrzutek”. Kolejne spotkanie, poprowadzone przez Jacka Cieślaka, odbyło się z Torem Eysteinem Øverasem – autorem książki „Bałtyk. Podróż literacka”. Wieczorem uczestnicy obejrzeli dokument „CHIM” w reżyserii Grzegorza Lipca, opowiadający o azjatyckiej trasie zespołu Hey. Zwieńczeniem całego festiwalu był długo wyczekiwany koncert NOSOWSKIEJ na Scenie Głównej – artystki, która po raz kolejny poruszyła najgłębsze emocje swoją muzyką. I SEA YOU Kołobrzeg 2025 okazał się czymś więcej niż tylko festiwalem – był prawdziwym spotkaniem z morzem, sztuką, słowem i dźwiękiem. Dziękujemy, że byliście z nami – niech te fale inspiracji zostaną z Wami na długo!