Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Strona Kołobrzeskiego Instytutu Kultury i Promocji

W Laboratorium Kultury Adebar odbyło się kolejne spotkanie otwarte w ramach ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Tytuł spotkania to „Polityka rowerowa – nadzieje, potrzeby, zagrożenia”.

Mamy 38 kilometrów ścieżek rowerowych na terenie miasta, z czego na drogach wojewódzkich 2,4 km, na drogach krajowych 1,8 km, na drogach powiatowych 3,5 km. W gminie wiejskiej mamy 144 kilometry. Czy Kołobrzeg jest miastem przyjaznym rowerzystom? Niektóre rozwiązania, które w Europie są standardem, np. uspokojenie ruchu, w polskich miastach są postrzegane jako kontrowersyjne i wręcz niemożliwe do wprowadzenia.

Niewątpliwie potrzebna jest koordynacja działań wielu wydziałów Urzędu Miasta, np. Edukacji Kultury i Sportu w zakresie dojazdów do szkoły, Pełnomocnika ds. Strategii Rozwoju Miasta w zakresie miejsc na drogi rowerowe, Referatu Funduszy Zewnętrznych w zakresie pozyskiwania środków na realizację inwestycji czy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Miasto przygotowało specjalną ankietę, dotyczącą komunikacji rowerowej w naszym mieście.

Co dalej z Kołobrzeskim Rowerem Miejskim? W ostatnich sezonach liczba wypożyczeń systematycznie spada, niektóre miasta rozważają jego likwidacje. Inne z kolei, chcą angażować się w miejskie rowery elektryczne. O tym rozmawiali urzędnicy, radni i mieszkańcy podczas pierwszego po wakacjach spotkania otwartego. Kolejne już za miesiąc.