Wydawane w Kołobrzegu przez Biuro Literackie książki oraz same wydawnictwo od początku 2024 roku otrzymały już czternaście różnego rodzaju nagród i wyróżnień.
W ostatnich dniach do „Nagrody Ossolineum za Przekład Poetycki” nominowana została tom Kim Hyesoon „Autobiografia śmierci” w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suha i Katarzyny Szuster-Tardi, a do „Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus” książka Benedeka Tottha „Trupi bieg” w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej. Szansę na cenioną „Nagrodę Conrada” ma debiutancka książka „Głodni” Iwony Bassy.
Kim Hyesoon z Korei i Benedek Totth z Węgier odwiedzili Kołobrzeg za sprawą TransPortu Literackiego. Dzięki odbywającemu się w naszym mieście festiwalowi szansę na książkowy debiut otrzymuje w każdym roku kilka osób. Nagrodę im. Wiesława Kazanieckiego otrzymała w tym roku Joanna Łępicka za tom „Zeszyt ćwiczeń” nominowany także do Nagrody Literackiej Gdynia. Urodzona w Kołobrzegu Katarzyna Szaulińska za książkę „Kryptodom” wyróżniona została nominacją do studenckiej „Nagrody Literackiej Z BUTA”.
Łącznie od stycznia 2022 roku czyli momentu przeniesienia festiwalu TransPort Literacki do naszego miasta kołobrzeska instytucja otrzymała 33 nagrody i wyróżnienia. Przyszłoroczna edycja wydarzenia zaplanowana tym razem na pięć dni między 4 a 8 czerwca będzie jubileuszową trzydziestą. Przed kilkoma dniami Komisja Europejska przyznała kołobrzeskiej aplikacji „Tu i teraz” przygotowanej przez Biuro Literackie z partnerami z 18 krajów z myślą o unijnym programie Kreatywna Europa trzyletnią dotację. Łączny budżet projektu przekroczy półtorej miliona złotych.