Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska oraz Prezydent Miasta Poznań Jacek Jaśkowiak w ramach mostu kulturalnego pomiędzy miastami zapraszają na wyjątkowy koncert światowej sławy skrzypaczki BOMSORI i Orkiestry Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza w mistrzowskim repertuarze od muzyki klasycznej Mozarta po muzykę filmową Kilara, który odbędzie się 7 września w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu o godzinie 20:30.
REPERTUAR:
• Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do opery Dyrektor teatru
• Max Bruch I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26
• Wojciech Kilar Walc z filmu Trędowata
• Wojciech Kilar Mazur z filmu Zemsta
• Wojciech Kilar Walc z filmu Ziemia obiecana
• Wojciech Kilar Suita z muzyki filmowej do filmu Pan Tadeusz.
Sprzedaż biletów w kasie RCK ul. Solna 1 i w dniu wydarzenia, godzinę przed koncertem w Bazylice – 20 pln normalny (15 pln z kartą mieszkańca).
Łukasz BOROWICZ
dyrygent
Dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej (od sezonu 2021/2022) urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a w latach 2006-2021 był I dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.
W 2008 roku został wyróżniony Paszportem Polityki, w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, w 2014 roku – nagrodą Tansman za wybitną indywidualność muzyczną, a w 2022 roku otrzymał nagrodę honorową Związku Kompozytorów Polskich (za rok 2021) oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta, a od tego czasu poprowadził tam ponad 180 przedstawień operowych i baletowych, w tym m.in. także premiery Orfeusza i Eurydyki Christopha Willibalda Glucka, Święta wiosny Igora Strawińskiego, Snu nocy letniej Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i György Ligetiego, Romea i Julii Siergieja Prokofiewa oraz Baletów Polskich.
Łukasz Borowicz dyrygował wieloma orkiestrami, w tym m in.: Israel Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, NDR Radiophilharmonie, MDR Sinfonieorchester Leipzig, SWR Sinfonieorchester Stuttgart, Düsseldorfer Symphoniker, Hamburger Symphoniker, Lucerne Symphony Orchestra i większością polskich orkiestr symfonicznych.
Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad 120 albumów. Dla wytwórni Chandos nagrał wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz (solistka Joanna Kurkowicz). Komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin pod jego batutą nagrany dla wytwórni cpo został uhonorowany Special Achievement Award ICMA 2015. Płyta Piotra Beczały Heart’s Delight, nagrana z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza dla wytwórni Deutsche Grammophon, uzyskała w Polsce status Złotej Płyty.
Z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej Łukasz Borowicz nagrał na płyty dzieła Karola Kurpińskiego (Polskie Radio), Franza Xavera Scharwenki (Naxos), recitale operowe Samuela Rameya (Polskie Radio) i Francesco Melego (Polskie Nagrania), a także koncertowe wykonanie Giovanny d’Arco Giuseppe Verdiego (Polskie Nagrania). Płyta Gwiazdy Światowych Scen Operowych: Ewa Podleś z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – live (zarejestrowana przez wydawnictwo DUX podczas koncertu w Poznaniu) została w 2015 roku wyróżniona przez francuską Académie du Disque Lyrique nagrodą L’Orphée d’Or (Złotego Orfeusza). W 2015 roku, z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, nagrał Oratorium 966.pl Jacka Sykulskiego, a w 2016 roku – dokonał pierwszego światowego nagrania CD Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego, które w 2017 roku ukazało się nakładem niemieckiej wytwórni cpo, a w 2018 roku zdobyło International Classical Music Award ICMA 2018.
BOMSORI
skrzypce
Bomsori (Bomsori Kim) jest laureatką wielu konkursów muzycznych. Ulubienica publiczności XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku, zdobyła na nim drugą nagrodę, nagrodę krytyków oraz dziewięć dodatkowych nagród specjalnych. Wcześniej, w 2010 roku, została najmłodszą zwyciężczynią 4. Sendai International Music Competition, a w 2013 roku wygrała 62. Konkurs ARD. Wśród jej laurów są także druga nagroda i nagroda Radio-Canada’s People’s Choice podczas Montreal International Musical Competition w 2016 roku.
Nagrody zdobywała także w XV Międzynarodowym Konkursie Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Królowej Elżbiety w Brukseli, X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Jeana Sibeliusa, VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Joachima w Hanowerze oraz corocznym konkursie Juilliard School (Juilliard School’s Annual Concerto Competition).
Jako solistka pojawiała się w tak znaczących salach koncertowych jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonii w Sankt Petersburgu, Sali Radia Słowackiego w Bratysławie, Finlandia Hall w Helsinkach, Herkulessaal i Prinzregententheater w Monachium, Filharmonii Berlińskiej, Sali Bedřicha Smetany w Pradze, Arts Center Concert Hall w Seulu.
Grała pod batutą takich dyrygentów jak Fabio Luisi, Jaap van Zweden, Marin Alsop, Lahav Shani, Vasily Petrenko, Pablo Heras-Casado, Hannu Lintu, Sakari Oramo, Anja Bilhmaier, Giancarlo Guerrero, Paavo Järvi. Występowała z takimi orkiestrami jak: Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Tonhalle Orchestra Zürich, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orquesta y Coro Nacionales de España, Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya.
W sezonie 2018/2019 grała z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej w Berlinie (Konzerthaus), Mediolanie (Auditorium di Milano) i Pradze (Sala Smetany). W lutym 2019 roku zadebiutowała z Filharmonikami Nowojorskimi w Lincoln Center w Nowym Jorku.
W 2017 roku, nakładem Warner Classics, ukazała się jej debiutancka płyta z II Koncertem skrzypcowym d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego oraz I Koncertem skrzypcowym a-moll op. 77 Dymitra Szostakowicza, nagrana z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. W 2021 roku artystka podpisała ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon, dla której od tego czasu nagrywa.
W czerwcu 2018 roku, koncertem z Rafałem Blechaczem w Filharmonii Poznańskiej, rozpoczęła ich wspólne tournée po Europie, Azji i USA z sonatami na skrzypce i fortepian Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gabriela Fauré, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego. Wkrótce po poznańskim koncercie artyści dzieła te (oraz Nokturn nr 20 Fryderyka Chopina) nagrali na płytę dla wytwórni Deutsche Grammophon, która ukazała się w lutym 2019 roku.
W sezonie artystycznym 2018/2019 Bomsori była solistką-rezydentką Filharmonii Poznańskiej, a na początku 2020 roku uczestniczyła w tournée Orkiestry Filharmonii Poznańskiej zatytułowanym Kompozytorzy na walizkach – z Filharmonikami Poznańskimi zagrała wtedy w Wiesbaden.
W 2022 roku ta południowokoreańska skrzypaczka była solistką legendarnych „Concerts in the Parks” w Nowym Jorku, gdzie wystąpiła wraz z New York Philharmonic pod batutą Jaapa van Zwedena, a w 2023 roku zadebiutowała na festiwalu BBC Proms.