Mieszkańcy, którzy wzięli udział w głosowaniu na projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok wybrali dwie z dziewięciu możliwości.
Oto zwycięskie projekty:
1) Rewitalizacja fontanny w Parku im. Antoniego Szarmacha w Dzielnicy Zachodniej
2) DefiCity – Bezpieczne miasto Kołobrzeg - Defibrylatory AED w miejscach publicznych.
Rewitalizacja FONTANNY w parku im. A. Szarmacha, w Dzielnicy Zachodniej
Głównym działaniem w realizacji projektu jest konieczność rewitalizacji fontanny, ponieważ obecna nie spełnia oczekiwań mieszkańców pod względem estetyki i użyteczności. Fontanna ma wkomponować się w zabytkowy park wg wytycznych Konserwatora Zabytków. Planujemy stworzyć 6m nieckę z dyszami wodnymi. Fontanna będzie posiadała iluminacje świetlne oraz grała koncerty o odpowiedniej godzinie. Niecka fontanny będzie wyłożona kostką kamienną ciętą, wokół fontanny będą nasadzenia tj. paprocie, dzwonki leśne, konwalie oraz krzewy ozdobne. Posadowienie ławek, koszy na śmieci i latarni świetlnych. Wykonanie i przytwierdzenie kołobrzeskiego Mariana nieodzownego symbolu naszego miasta (rzeźba Mewy skąpanej w fontannie). Pragniemy ,aby ta fontanna stała się wizytówką rozwijającej się dzielnicy Zachodniej Kołobrzegu. Uatrakcyjni tą część parku, będzie miejscem do miłych spotkań rodzinnych i towarzyskich oraz edukacyjnych. Stworzy kolejną atrakcję turystyczną, gdzie będzie można przez chwilę poczuć się jakbyśmy cofnęli się w czasie, ze względu na historyczny wydźwięk tego miejsca - najstarszy Park Kołobrzegu, pierwsze drzewa były sadzone w 1612r., lapidarium.
DefiCity – Bezpieczne miasto Kołobrzeg - Defibrylatory AED w miejscach publicznych
Projekt będzie polegał na umieszczeniu ogólnodostępnych defibrylatorów półautomatycznych AED. W ramach projektu defibrylatory trafią również do autobusów miejskich oraz do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu.
Co to takiego defibrylator AED? Jest to urządzenie, które poprzez wywołanie impulsu elektrycznego wspomaga akcję ratunkową polegającą na przywróceniu krążenia u osoby u której nastąpiło zatrzymanie akcji serca. AED nie zastępuje resuscytacji ale ją wspomaga.
Dlaczego ważny jest szybki dostęp do defibrylatora AED? Dlatego, że jak wiemy po zatrzymaniu krążenia najważniejsza jest szybka reakcja świadków zdarzenia. Pamiętajmy, że pogotowie ratunkowe w większości sytuacji przyjedzie zdecydowanie za późno i dlatego właśnie reakcja świadków zdarzenia jest ważna.
Nie jestem lekarzem ani ratownikiem to czy mogę użyć AED? Oczywiście, że tak bo AED mówi ludzkim głosem (dosłownie). Jest to urządzenie, które głosowo poprowadzi Ciebie przez wszystkie etapy przy resuscytacji krążeniowo oddechowej.
Czy AED jest zawsze skuteczne? Niestety bywają sytuacje, że AED nie będzie defibrylował (czyli wyzwalał impulsu elektrycznego) jest to związane z tak zwanym mechanizmem zatrzymania krążenia ale mimo to znacząco zwiększamy szansę na przeżycie osoby zatrzymanym krążeniem.