„Biblioteka Bez Fikcji” to spotkania z cenionymi, doświadczonymi reportażystami.
W ramach tego projektu, trzy znakomite postaci literackiego świata – Magdalena Grzebałkowska, Tomek Michniewicz i Wojciech Tochman. „Biblioteka Bez Fikcji” stawia na wartość reportażu jako formy literackiej, która potrafi poruszyć, zaintrygować i skłonić do refleksji. Spotkania stanowią doskonałą okazję dla miłośników literatury faktu, aby poznać kulisy pracy autorów i zanurzyć się w świat rzetelnych, angażujących opowieści.
Magdalena Grzebałkowska – jedna z najlepszych polskich autorek reportażu. Wielokrotnie nagradzana, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu” oraz „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Razem z Ewą Winnicką autorka książki „Jak się starzeć bez godności” i podcastu pod tym samym tytułem. Książka „1945. Woja i pokój” weszła do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników „Gazety Wyborczej”.
Tomek Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet oraz współzałożyciel Radia 357. Laureat m.in. nagrody National Geographic „Traveler”, czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel oraz nagrody Osobowość Roku. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.
Wojciech Tochman – jeden z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Jego książki, wśród nich m.in. „Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, „Wściekły pies” i „Pianie kogutów, płacz psów” wywołują ożywione dyskusje i niemal natychmiast wchodzą do kanonu polskiego reportażu. Dwukrotny finalista Nagrody Nike oraz Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Laureat Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International. Utwory Tochmana zdobyły uznanie za granicą i doczekały się przekładów na kilkanaście języków. Jego najnowsza książka „Historia na śmierć i życie” ukazała się w czerwcu 2023 roku.
Biblioteka Bez Fikcji
4.03. godz. 17:00 – Magdalena Grzebałkowska
5.03. godz. 17:00 – Tomek Michniewicz
6.03. godz. 17:00 – Wojciech Tochman
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Frankowskiego 3
Bezpłatne wejściówki dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3 od 24.02.2024r.